How Much Does 1kg Of Hydrogen Cost?

Hydrogen is measured by the kilogram. 1 kilogram is 1 gallon of gasoline equivalent (gge). 2. $0.0015/gallon + $0.987/kg (gge) Refining Costs = $0.9885 = $1.00/kg (gge) using Atmospheric Electrolyses. $0.0015/gallon + $1.80/kg (gge) Refining Costs =

How much does a gallon of hydrogen fuel cost?

How much is a gallon of hydrogen fuel? Hydrogen fuel prices range from $12.85 to more than $16 per kilogram (kg), but the most common price is $13.99 per kg (equivalent on a price per energy basis to $5.60 per gallon of gasoline), which translates to an operating cost of $0.21 per mile. How far away are hydrogen cars?

How much electricity does it take to produce one kg of hydrogen?

A 100% efficient electrolyser requires 39 kWh of electricity to produce 1 kg of hydrogen. The devices today require as much as 48 kWh/kg. So, if electricity costs are 0.05 US$/kWh, the power cost for the electrolysis process alone is 2.40 US$/kg of hydrogen.

How much does it cost to make one kg of H2?

Energy needed to make 1 kg of H2 = 32.9 kWh/kg. using atmospheric electrolyses. Off peak rate of $0.03/kw x 32.9 kWh = $0.987/kg. Energy needed to make 1 kg of H2 = 60 kWh/kg using compressed electrolyses. Off peak rate of $0.03/kw x60 kWh = $1.80

How many miles per kilo of hydrogen?

It’s easy to calculate from that data that the car does 57.02 miles per kilo of hydrogen – but the trouble with this calculation is that petrol is about eight times heavier than compressed hydrogen. We saw something in the Mirai brochure that we thought might help.

Similar Questions

How Much Does A Panther Dog Cost?

How much is a Canis Panther? A Canis Panther puppy can cost anywhere from $500 to over $2,000. A lot of factors can affect the price of these puppies. Some of those are the location of the breeder, the bloodline of the pup’s parents, the popularity of the kennel, as well as the size of the litter.

How Much Does A Ford Super Cab Cost?

There are also no fewer than five bed lengths to choose from, as well as three cab styles (regular, extended SuperCab and 4-door Crew Cab). The F-250 XL ($33,005) and F-350 XL ($33,900) are the entry-level Super Duty trucks, and they come with the 6.2-liter V8 engine and the TorqShift heavy-duty 6-speed automatic transmission.

How Much Do Military Boarding Schools Cost?

Tuition at most college preparatory military boarding schools ranges from about $25,000 to $50,000 per year.

How Much Does Naproxen 500 Mg Cost?

The cost for naproxen oral tablet 500 mg is around $11 for a supply of 4 tablets, depending on the pharmacy you visit. Prices are for cash paying customers only and are not valid with insurance plans. This naproxen price guide is based on using the Drugs.com discount card which is accepted at most U.S. pharmacies.

How Much Do Shetland Ponies Cost?

How much does a Shetland Pony Cost? To give you an exact number would not be possible as the price of a Shetland Pony varies widely. On average, the cost of a Shetland Pony ranges from $500 to $1500. Shetland Ponies are not as expensive as some other horse breeds.

How Much Does A 10k Ring Cost?

The average 10k white gold ring costs anywhere from $125 to $200, depending on the weight of the ring. That said if you choose to purchase a white gold ring from a well-known brand, such as Tiffany & Co. or Cartier, expect to pay anywhere from $700 to $2500+.

How Much Should A Bean Bag Chair Cost?

A moderately-appointed bean bag chairs pulled behind a kids bean bag chair might cost $50, while a adult bean bag chair may be $150 and biggest bean bag chair cost $520. Most bean bag chair prices usually start around $40.

How Much Does An Rfid Tag Cost?

How much does an RFID tag cost? RFID tag s can cost as little as 10 cents or as much as $50 depending on the type of tag, the application and the volume of the order. Generally speaking, finished smart labels that can be applied to cases and pallets typically cost 15 cents or more, depending on volume.

What Happens When Marginal Social Benefit Is Greater Than Marginal Social Cost?

The marginal benefit generally decreases as consumption increases. The marginal cost of production is the change in cost that comes from making more of something.

How Much Does A Flex Pipe Replacement Cost?

If the flex pipe comes separate from the catalytic converter, an average replacement cost might be about $400 at a general repair shop. If the flex pipe is replaced with the catalytic converter, the average repair cost might be about $1500.

How Much Would A Road Trip To Yellowstone Cost?

A vacation to Yellowstone National Park for one week usually costs around $828 for one person. So, a trip to Yellowstone National Park for two people costs around $1,656 for one week. A trip for two weeks for two people costs $3,313 in Yellowstone National Park.

How Much Do Snow Globes Cost?

While Disney Snow Globes are definitely one of the more expensive collectibles, they can become insanely valuable. It can start at around $20-$30 for the new and less detailed globes, while some larger and more detailed ones start at around $100.

How Much Is Liposculpture Cost?

Answer: How Much Does Liposculpture Cost? The cost of liposculpture varies by geographic region as well as by surgeon. Liposuction of one area may run abound $3,500 to $5,000. Typically each additional area is less expensive.

How Much Does The Average Shelter Dog Cost?

According to The Dog Rescuers site on the internet, animal shelters cost almost 2 billion dollars annually, depending on the shelter’s size. They also say that each dog that comes into the shelter costs about 100 hundred dollars per dog, per month.

How Much Does Neocash Cost?

Neocash cards come in amounts of 500NC for $5 750NC for £5 1000NC for $10 1500NC for $15 and 2500NC for $25.

How Much Does A Pharmacy Franchise Cost?

The franchise fee for Medicap Pharmacy is $3,000 to $15,000. The total estimated investment to open and operate a Medicap Pharmacy franchise ranges from $22,100 to $447,000.

How Much On Average Do Uniforms Cost?

A general uniform of standardized clothing can cost $25-$200 per outfit or about $100-$600 for a school wardrobe (four or five mix-and-match outfits), depending on the quality and number of the pieces, the retailer and the location. Pants might be $5-$50 each, skirts can be about $5-$35 each and tops might be $3-$35 each.

How Much Does A Cpn Number Cost?

How much does it cost to obtain a Preassigned Control Number (PCN)? There is no charge for a Preassigned Control Number (PCN). However, participating publishers are obligated to send a complimentary copy of all books for which a Preassigned Control Number (PCN) was provided immediately upon publication.

How Much Does At Dsl Cost?

After that, the price will be increased to the standard rate of $59.99 per month. This does not include taxes, which vary depending on which state you are in. Some customers could also find a $10 a month equipment fee and non-government required monthly cost recovery surcharges.

How Much Does An Anti Terrorism Certificate Cost?

Fees for Certification The fee for the CAS Certification is $795. All ATAB Certifications are 795 except for the CEPS. Email for more info.

web hit counter